Uncategorized

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Belediye Reis beyıydı. Annesi İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak yer yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabilinden soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Ilişkidat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Daha sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak mezun olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri bilirkişiı evet. Marifet sonrası çhileışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle birlikte Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Orantı Gün doğusu Fen Üniversitesi Mütevelli Kurul çıbankanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları midein Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektalim Kurulu’nun ilk başkanı olarak yer aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. çıbankanlığı döneminde faziletliöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher çıbanladı. Ilmî yayınlarda da kritik çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Tutum kısmınde eğitim bilimi görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Cihan Keyif Örgütü’nün tesisunda yer almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Keyif Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun çıbankanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak yer almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç periyot, Patronaj Kuruluna da iki periyot başkanlık fail Doğramacı 1968 senesinde çıbankanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince başkan ve genel dolaysızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu çıbankanlığını yürütürken, Ululuk Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce çıbankanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve mizaç bilimleri kayranında çok sayıda bilimsel makalesi, mecelle çağü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok uygun derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Amerikan barış, Adalet ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabilinden birhayli devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en faziletli nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve katı çok ulusal gurur Doğramacı’ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Makro Millet Meclisi kendisine Devlet Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 salname yaşantıı çocuklara, gençlere ve bütün insanlığa ihtimam aşkıyla cemaziyelevveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın katı çok ülkesine verdiği ihtimam ve sunmuş olduğu ulamalarla mizaç, eğitim bilimi ve marifet midein yarattığı kurumlarla sürekli yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://konfeksiyon.name.tr/ https://ceptelefontamir.name.tr/ https://antalyawebtasarimseo.name.tr/ https://mardinwebtasarimseo.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
Puro Satın Al