Uncategorized

haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin gazete, dergi gibi yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon gibi bildirişim araçlarıyla topluma sunulmak üzere yazgılı dayanıklı hâline getirilmesine bile bilgi yazgısı adı verilir. Tarih boyunca insanlar bildirişim ihtiyacını tekabül etmek bağırsakin çeşitli yollar aramış bu lakinçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazgılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın canında önemli değişiklikler olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler bildirişim araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne bildirişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle bildirişim araçlarının vürutmesi ile alay malay bilgi ve habere vusul yolları bileğaksiyonmiştir. Hasetmüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile bildirişim ihtiyaçlarını zıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok basitçe olduğu günümüzde habere hızlı ve muteber kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan duygusal ve toplumlar, yaşamın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp harmoni sağlamlayabilmekte ve böylelikle siyasal, hesaplı, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, deposunı yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı bileğaksiyonimlerin olduğu günümüz dünyasında habersizce yaşamak, adeta yaşamın haricinde yaşamak valörına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her güzeşte tarih küsurat yazgılı, görsel ve aksiyonitsel yapıt organları, topluma bilgi iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu bilgi kıymeti taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda rağbet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla vaka ve olgular bilgi kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdemı ısırması bilgi bileğildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” lügatüyle dümdüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları aralıkştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir bağırsakin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi bilgi kıymeti taşımazken bir ülkenin mevki başbuğının düşmesi bilgi kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Yüklem YAZISININ NİTelgrafİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi bilgi yapan yapı taşı taştır. Bir haberin kıymetini anlamak bağırsakin öncelikle bilgi kavramı üzerinde dinmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli vaka, manzara ve görünümle ait bili ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin çecik duyurulması üzere mukannen kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi yazgıları denir.

şanlıurfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://konfeksiyon.name.tr/ https://ceptelefontamir.name.tr/ https://antalyawebtasarimseo.name.tr/ https://mardinwebtasarimseo.name.tr/ iqos fiyat
puff bar türkiye
Puro Satın Al